Home page > Aktuality > Den vítězství v Táboře

Den vítězství v Táboře

Ve sobotu 8. května 2021 se na táborském popravišti konal pietní akt se slavnostním položením věnců při příležitosti 76. výročí ukončení druhé světové války v Evropě a k uctění památky jejích obětí.

Události, kterou pořádalo město Tábor ve spolupráci s posádkou Tábor a Českým svazem bojovníků za svobodu Tábor, se zúčastnili senátor Jaroslav Větrovský, starosta města Tábor Štěpán Pavlík, představitelé kulturního a společenského života a rodinní příslušníci popravených osob. 

Pietní akt proběhl jako vzpomínka na všechny, kteří se aktivně postavili proti fašismu a tento nerovný boj zaplatili svými životy. Je velice důležité, abychom nezapomněli, že náš dnešní mírový život byl vykoupen hrdinným bojem a utrpením vojáků i obyčejných lidí, kteří pro svobodu a samostatnost své vlasti neváhali nasadit vlastní život a mnohdy tím riskovali i životy všech svých blízkých.

Táborské popraviště neblaze vstoupilo do dějin. Po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 zde bylo popraveno 156 osob (včetně MUDr. Anny Hákové v šestém měsíci těhotenství). U většiny z nich bylo jako důvod uvedeno takzvané schvalování atentátu. Zemřeli tu učitelé obchodní akademie Antonín Červenka, Jan Krampera, Hubert Königsmark, Jaroslav Novák, ředitel gymnázia Vincenc Kuba ad.

Fotogalerie

Nahoru