- 21.1.2021
Dnešního dne přesně před třiceti lety vznikla nová složka tehdy ještě československé armády - Vojenská policie. Za dobu svojí existence prošla významnou proměnou a stala se z ní respektovaná, plně funkční, profesionální složka rezortu obrany, která nemá jen represivní význam, ale především pomáhá velitelům plnit úkoly jejich vojsk.
Protože nám doba nepřeje a nemůžeme její výročí uctít společným slavnostním nástupem, jak by se slušelo, pojďme si spolu alespoň připomenout některé její důležité milníky.
21.1.1991
K tomuto dni byla Rozkazem MO ČSFR č.76/1990 zřízena Vojenská policie.
Od počátku byla budována jako plně profesionální složka armády. Jejími příslušníky se mohli stát pouze vojáci z povolání a nikoliv vojáci základní služby. Vzhledem k tomu, že byl od počátku velký zájem o vstup do jednotek Vojenské policie, bylo prováděno náročné fyzicko-psychologické výběrové řízení na jehož základě byli noví příslušníci Vojenské policie vybíráni.
5. března 1992
Vešel v platnost zákon, který stanoví pravomoce a působnost VP. Byl to zákon č. 124/1992 Sb. o Vojenské policii, který platil až do roku 2013, kdy byl nahrazen v současnosti platným zákonem č. 300/2013 Sb.
1. dubna 1992
K zajištění přípravy a dalšího vzdělávání vojenských policistů byla zřízena Odborná škola Vojenské policie v Moravské Třebové. Ta byla později přesunuta do Vyškova, kde působí dodnes.
1994
Do začátku roku 1994 byla Vojenská policie vnitřně členěna podle armádní organizační struktury. To se projevilo jako nepraktické, a proto se organizace Vojenské policie nově založila na teritoriálním principu s přímou podřízeností náčelníkovi Vojenské policie. Území státu bylo rozděleno na 9 velitelství dislokovaných v Praze, Karlových Varech, Táboře, Klatovech, Staré Boleslavi, Hradci Králové, Brně, Kroměříži a Olomouci. Velitelství vykonávala policejní ochranu v rozsahu vymezeném zákonem na vymezeném teritoriu bez ohledu na to, komu byla zabezpečovaná vojska na území podřízena.
Počet jednotlivých velitelství byl v průběhu času redukován. V současné době je Vojenská policie rozdělena na Hlavní velitelství Vojenské policie Praha, Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha a dvě teritoriální velitelství - Velitelství Vojenské policie Tábor a Olomouc.
1998
V roce 1998 vzniklo Oddělení kriminalistické techniky a expertíz Vojenské policie, které zabezpečuje odbornou a znaleckou činností Vojenskou policii v mnoha kriminalistických oborech.
Ve stejném roce bylo přiděleno Vojenským policistům zajištění ochrany vojenských dopravních letadel určených pro přepravu ústavních činitelů a ochrana vojenských objektů určených pro odbavení.
2001
Jedním z posledních impulsů ve změnách plnění úkolů Vojenské policie byl rok 2001. Zářijový útok na WTC v New Yorku ukázal, že si nikdo nemůže být jist svou nedotknutelností. Proto byly vytvořeny pohotovostní oddělení jednotlivých teritoriálních velitelství, oddělení ochrany letišť a oddělení ochrany muničních základen.
2011
Letos si připomínáme 10 let od založení Autoškoly Vojenské policie, která jako nová součást našeho velitelství vznikla k 1. lednu 2011 v areálu kasáren na letišti v Bechyni. Jejím základním posláním je pořádání kurzů za účelem získání řidičských oprávnění a osvědčení k řízení vozidel ozbrojených sil.
2013
Došlo ke sloučení dvou výkonných orgánů policejní ochrany ozbrojených sil a to sice VeVP Tábor a VeVP Stará Boleslav. Nástupnickou organizací se stalo naše velitelství a jako takové funguje dodnes.
DNES
Vojenská policie se dnes skládá z řady specializovaných služeb, přičemž základ tvoří dopravní a pořádková, ochranná a kriminální služba. K jejich podpoře využívá vlastní specializované policejní činnosti – kynologickou a pyrotechnickou službu. Vojenské policisty lze spatřit při střežení objektů MO a GŠ AČR, zajišťují také osobní ochranu nejvyšších představitelů resortu obrany a starají se o bezpečnost zahraničních vojenských delegací při jejich pobytu v ČR. Doprovázejí vojenské konvoje, zodpovídají za bezpečnost uložené munice v zásobovacích úsecích a za bezpečnost některých vojenských letů. Kriminální služba odhaluje trestné činy a i pomocí odborných expertíz zjišťuje jejich pachatele. Připraveni k provedení rychlého zásahu jsou vždy příslušníci pohotovostních oddělení. V rámci spojeneckých závazků rozvíjí VP schopnosti v oblastech nesmrtících prostředků, biometrie, zadržovacích operací a vyčleňování týmů na výcvik policejních složek. Kromě těchto standardních úkolů VP pomáhá v boji proti aktuální pandemii koronaviru. Její příslušníci se specializací bojových záchranářů jsou dnes nasazeni ve zdravotnických a sociálních zařízeních.
Vojenská policie má za sebou dynamický vývoj a nasbírala v průběhu let spoustu zkušeností. Mezi ty nejvýznamnější patří bezesporu operační nasazení, ve kterých se angažovala. Stovky jejích příslušníků se účastnily zahraničních misí od Balkánu přes Irák a Afghánistán, až po Sinajský poloostrov, africké Mali či Pobaltí.
VP má své místo i ve strukturách Severoatlantické aliance. Příslušníci VP dlouhodobě působí na zahraničních pracovištích NATO v Polsku, Itálii, Německu a Belgii.
Účastnit se plnění úkolů v zahraničí bylo vždy prestižní záležitostí a výzvou zejména pro mladé vojenské policisty, ale nejen pro ně. Šanci zúčastnit se v budoucnu některého dalšího operačního nasazení nebo působit na některém zahraničním pracovišti máme každý z nás. Záleží na každém, jak se bude osobně posouvat ve svém myšlenkovém nastavení, po svojí profesní stránce a v neposlední řadě v anglickém jazyce. Šanci ovlivnit naši budoucnost máme všichni a toho si musíme být vždy vědomi. Ať už chceme do mise nebo jen dělat dobře svoji práci doma v republice, vždy musíme dbát o svůj profesní rozvoj. Dobře vycvičení vojenští policisté jsou největším aktivem Vojenské policie.
Přejme si společně, aby byla Vojenská policie i do budoucna platnou složkou rezortu Ministerstva obrany, a aby její další směřování vedlo tím správným směrem.