BLACK BEAR 2010

b3.jpg
  • 16.10.2010
  • Petr Šochman

16.9.2010 • V chorvatském výcvikovém prostoru Gašinci bylo v pondělí 13. září zahájeno společné cvičení českých, chorvatských, polských a slovenských vojenských policistů BLACK BEAR 2010.
Společné cvičení začalo slavnostním podepsáním protokolu o podřízení všech národních součástí, tzv. Transfer of Authority, velení mnohonárodního praporu vojenské policie NATO (NATO MNMPBAT). Cvičení navazuje na dvě předchozí cvičení tohoto uskupení v roce 2008 v Polsku a v roce 2009 v České republice.
Po roce intenzivní práce tak prapor skládá další dílčí účet v oblastech připravenosti, sladěnosti a kompatibility. V tomto roce mnohonárodnímu praporu velí polský podplukovník Marek Gryga.
U příležitosti zahájení cvičení vystoupil náčelník Chorvatské vojenské policie podplukovník Tihomir Zebec, který přivítal cvičící jednotky, příslušníky ředitelství a rozhodčí služby a popřál jim do následujících náročných dnů hodně úspěchů.
Jednotlivé čety, stejně jako štáb praporu, budou v následujících dnech konfrontovány s řadou situací, které byly sestaveny a připraveny na základě reálných zkušeností vojenských policistů z nasazení zejména na území Iráku a Afghánistánu.
Rozhodčí se při hodnocení zaměří hlavně na rozhodovací proces velitelů napříč organizační strukturou praporu, informační tok a sladěnost všech 181 cvičících vojenských policistů.

Informace na webu Ministerstva obrany Chorvatské republiky:
* BLACK BEAR 2010 v Chorvatsku (www.morh.hr)

Situace v místě nasazení:

* Nacházíme se ve fiktivní zemi Dibbia, která se po zhroucení totalitního systému, státním převratu a následných nepokojích v první dekádě nového století propadla do nestability a stala se útočištěm kriminálních a teroristických skupin. V důsledku naprostého kolapsu státních institucí včetně vlády zahynulo 40 000 obyvatel a dalších 80 000 ztratilo střechu nad hlavou. Před násilím uprchli do sousedního rovněž fiktivního státu Corrin. Do nastalé výbušné situace se rovněž velmi nešťastně promítá etnické napětí mezi Dibbijci a Corriny, protože demografické hranice se nekryjí se státními. Reakce OSN na sebe nenechala dlouho čekat a na základě rezoluce odstartovala společná mise OSN a nevládních organizací s cílem pomoci v rekonstrukci země a přechodu k demokratickému zřízení. Po sérii útoků na civilní zaměstnance OSN i nevládních organizací přistoupila OSN k nasazení vojenské síly k vynucení obnovy právního stavu a pořádku v zemi a k přípravě přechodu na demokratické státní zřízení. Řízením operace vojenských sil bylo pověřeno NATO.
Mnohonárodní prapor vojenské policie NATO je součástí sil nasazených v Dibbii. Dislokován je na předsunuté operační základně (FOB) Delta, odkud jednotlivé čety podnikají patroly do prostoru odpovědnosti. Prapor provádí široké spektrum policejních činností zejména operace k vynucení respektování platného práva, vojenští policisté kontrolují provoz na komunikacích, doprovázejí konvoje a provádějí eskortace. Dále objasňují trestnou činnost, provádějí prohledávací operace a operace směřující k eliminaci vlivu kriminálních a teroristických skupin, které se podle zpravodajských informací zdržují v jeho prostoru zodpovědnosti. Dalším širokým polem, na němž prapor působí je výcvik, mentoring a podpora místní policie.

Na první patrolu vyjela četa české Vojenské policie v 15.00 hodin s úkolem poučit místní policisty na stanicích v okolí předsunuté operační základny Delta.
Další informace z Dibbie se zaměřením na četu českých vojenských policistů přinese zpravodajství z této neklidné oblasti.

Foto: o.z. Josef Trnka a autor

Fotogalerie