- 14.3.2006
Na pražském Vítkově v úterý 14. března 2006 před svým odletem do Iráku nastoupili příslušníci desátého kontingentu vojenské policie.
S vojáky, kteří v následujících třech měsících budou plnit úkoly spojené s misí "Multinational Forces (Iraq)" – MNF(I), se rozloučil první náměstek ministra obrany Pavel Štalmach, náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Pavel Štefka a čelní představitelé resortu obrany.
„Většina Iráčanů se nehodlá nechat řáděním teroristů zastrašit a je rozhodnuta udělat vše pro to, aby učinila významný krok z neutěšených středověkých poměrů do podmínek hodných jedenadvacátého století,“ prohlásil náměstek Pavel Štalmach.
Česká republika je do operace na území Iráku zapojena již od dubna 2003, kdy vyslala na pomoc místnímu obyvatelstvu polní nemocnici, na jejímž zabezpečení se podílela i rota vojenské policie. Koncem roku 2003 lékaře a zdravotníky vystřídala jednotka vojenských policistů, kteří od té doby pravidelně rotují v tříměsíčních intervalech. Na základě opakovaných žádostí představitelů spojeneckých zemí a irácké vlády rozhodl Parlament ČR vloni v prosinci o prodloužení této mise do konce roku 2006.
Už tento týden odletí první z téměř stovky příslušníků 10. kontingentu vojenské policie do jihoirácké Basry. Na základně Al Shaiba budou připravovat irácké policisty, instruktory iráckých policejních stanic, kriminalisty a zbrojíře. Navíc budou pokračovat ve výuce střelby a obranné taktiky a současně s tím zajišťovat policejní zabezpečení Mnohonárodní divize Jihovýchod.
„Nejnáročnější byla pochopitelně první mise, kdy bylo potřeba nejen vybudovat celou základnu, ale také navázat vztahy s místním obyvatelstvem,“ připomněl velitel kontingentu podplukovník Jiří Neubauer, který velel už prvnímu kontingentu vojenské policie od prosince 2003 a nyní se do Iráku vrací již potřetí: “Ale služba v žádné misi není jednoduchá.“
Jeho slova potvrdil i generál Štefka: „Vaše služba je složitá, nebezpečná a nevyzpytatelná, podmínky se mohou velmi rychle měnit. Obyvatelé Iráku žijí měsíce a roky v neustálém stresu, způsobeném válkou a každodenním strachem o život. Mají jiné hodnoty, jinou kulturu, jiné zkušenosti a zvyklosti. Buďte opatrní a zbytečně neriskujte.“
„Irák je stále na počátku dlouhé a obtížné cesty k otevřené a tolerantní společnosti. Bude dále potřebovat pomoc. Nejen vojenskou a policejní, jakkoliv je v této fázi stále ještě nezastupitelná a nezbytná. Neobejde se také bez pomoci a spolupráce při obnově struktury a budování státu. Je to – a bude to – také vaše práce a zásluha. Vím, že to dokážete, stejně jako to dokázalo devět českých kontingentů před vámi,“ rozloučil se s vojáky Pavel Štalmach.