Enduro výcvik příslušníků VP Tábor

Enduro výcvik příslušníků VP Tábor
  • 4.4.2024
  • Miroslav Balogh

Motorkáři Vojenské police zahájili přípravu na další motorkářkou sezónu. Pravidelně se naši instruktoři na úvod sezóny setkávají při enduro výcviku v motokrosovém areálu poblíž Benešova. Výcvik nabídl zkušeným jezdcům příležitost zopakovat a zdokonalit své dovednosti a připravit se na další dny v sedlech silných strojů. 

A proč právě enduro? Enduro je disciplína motocyklového sportu, která kombinuje jízdu v náročném terénu s různými překážkami, přičemž jezdci musí zvládat i obtížné podmínky. Jezdec enduro se naučí lépe ovládat motocykl v různých podmínkách, což zlepšuje jeho schopnosti řídit na silnici, umí rychleji reagovat na různé situace na vozovce, jako jsou nerovnosti, mokré povrchy a zatáčky. Vojenští policisté  musí toto ovládat, aby byli lépe připraveni na neočekávané situace, se kterými se mohou během služby setkat.  

Součástí tréninku byla jízda na hliněném povrchu, výjezdy, sjezdy, lavice a skoky. Jezdci se zaměřili na správné techniky jízdy v terénu, dále pak na překonávání různých překážek. Vedení výcviku se ujali bývalí závodníci, zkušení profijezdci, kteří mají za sebou úspěšnou závodní kariéru, ale i potřebné vzdělání a zkušenosti v oblasti offroad tréninků, a nyní provozují vlastní enduro školu. 

Zimní přestávka způsobila patrně nejednomu z motorkářů ochabnutí svalstva potřebného při ovládání stroje na rozličných površích, a proto si naši kluci vždy po několika kolech jízdy uvolňovali svaly a úpony. Enduro totiž vyžaduje vysokou fyzickou kondici. Samozřejmostí bylo i zdůraznění bezpečnosti při jízdě na enduro motocyklech, případné pády jsou totiž odlišné od pádů ze silničních motorek. 

I pro zkušené motorkáře je jízda na enduro výzvou, jak jeden z instruktorů kpt. Libor V. říká: „Styl jízdy se rok od roku pokaždé mění a je potřeba zavnímat nový. Výcvik na endurovém motocyklu zahrnuje velkou koncentraci překážek a vyžaduje mnoho úkonů v relativně nízkých rychlostech, což je výhoda z hlediska eliminace materiálních škod a případných zranění oproti tomu, kdyby výcvik motorkářů probíhal na motocyklech určených do policejního výkonu.“

Věříme, že dny strávené tréninkem v náročném terénu přinesou všem poklidnou sezónu na silnicích.