Součinnostní noční výcvik psovodů Vojenské policie a Policie ČR

img_0211.jpg
  • 9.11.2023
  • Miroslav Balogh

Celkem 13 psovodů z řad Vojenské policie a 2 psovodi z Policie ČR se zúčastnilo ve dnech 1. - 3. 11. 2023 nočního výcviku zaměřeného na speciální pachové práce. Cílem výcviku bylo vyzkoušet nasazení psů ve večerních a nočních hodinách, hledání v budově bez zdroje světla a nácvik kooperace prověřování ve skupině pod jednotným velením.

Součástí výcviku bylo např. rozdělení do dvou skupin, kdy skupina psovodů se psy na vyhledávání výbušnin a skupina psovodů se psy na vyhledávání omamných a psychotropních látek (OPL) měly za úkol prověřit celý jeden pavilon na ZŠ Dobronín za použití pouze vlastních zdrojů světla, což zhoršovalo orientaci psovodů a psů.

Skupina „výbušninářů“ měla za úkol nalézt nahlášený nástražný výbušný systém (NVS). Jejich úkolem bylo prověřit všechny prostory v daném pavilonu, vyhodnocovat rizikové předměty a místa a odhalit všechny uložené výbušniny. Skupina „drogařů“ přijala informace, že v dané škole dochází k tzv. prodeji a předávání omamných a psychotropních látek a současně obdrželi informaci o uložení většího množství těchto látek právě ve škole. Museli tedy odhalit všechny pravděpodobná místa, kde nejčastěji docházelo k předávání jednotlivých dávek a zároveň měli za úkol nalézt zmíněné větší množství OPL.

Zejména díky ochotě majitelů objektů Penzion Starr a Disco Club Starr a Hotelu Slunce z Havlíčkova Brodu a také řediteli ZŠ a MŠ Dobronín si naši psovodi mohli vyzkoušet prohlídky v civilních soukromých objektech jak se zaměřením na vyhledávání OPL, ale také na provádění pyrotechnických prohlídek objektů.

Fotogalerie